Sünnet Nedir?

Sünnnete Dair Bilinmesi Gerekenler

Sünnet veya sirkumsizyon, erkeklerde penis başını örten ve koruyan üstderinin bir kısmının veya tamamının kesilip atılması böylece glansın açıkta kalmasını sağlamaktır.

Erkek sünneti, dinî veya kültürel gerekçelerle pek çok din ve kültürde küçük yaşlardaki erkeklere uygulanır.

Neden Yapılır?

Sünnetin Yapılma Sebepleri

Sünnet, hem ülkemizde hem dünya genelinde, ekseriyetle dini ve alışılmış sebeplerle uygulanır. Ancak bazı tıbbi zorunluluk sebepleriyle veya koruyucu amaçlarla da gerçekleştirilmiş olan sünnet işlemleri vardır. 

Sünnetin Faydaları

Sünnet Uygulamasının Sağlık Açısından Faydası Var Mıdır?

  • Sünnet sonrası penisin temizlenmesi ve hijyeni normale göre daha kolay olur. Sünnetsiz penisin hijyeni için derinin geri çekilmesi ve altında birikintinin kalmamasının sağlanması gerekir.
  • Her ne kadar idrar yolları enfeksiyon oranı erkeklerde az olsa da sünnetsiz erkeklerde sünnetli erkeklere göre daha sıktır. Buna ek olarak cinsel yolla bulaşan hastalıklar sünnetsiz erkeklerde daha yaygın olarak görülür.
  • Sünnetsiz peniste penis ucunda fimozis adı verilen darlık sorunu görülebilir. Bu darlığa bağlı şekilde sünnet derisi yeteri miktarda geri çekilemez ve penis başında inflamasyon daha yaygın olarak görülür.
  • Penis kanseri ender görülen bir klinik vakadır. Penis kanseri sünnetsiz erkeklerde daha yaygındır. Ayrıca buna ek olarak sünnetli erkeklerin cinsel partnerlerinde serviks (rahim ağzı) kanser oranı daha azdır.